Ko je na web-stranici: 235 gostiju i nema prijavljenih članova

Komplementarna istraživanja

Uspostavljena je interdisciplinarna saradnja:

ELIS komplementarna istrazivanja

Virološka istraživanja u Laboratoriji za molekularno-genetička i forenzička ispitivanja Veterinarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu

Planirana istraživanja

U okviru projekta planiraju se istraživanja usmjerena na:

  • ispitivanje genetike i biologije SARS-CoV-2,

  • rezervoare i puteve širenja virusa,

  • patogenezu i kliničke manifestacije bolesti,

  • imunološki odgovor na infekciju SARS-CoV-2,

  • metode za molekularnu i serološku dijagnostiku COVID-19

Objavljeni radovi i publikacije

Preprint objave

Radionice i predavanja

Prezentacije

Konferencije

Predstojeći događaji

  • Peti među-akademijski naučni simpozij emergentne i reemergentne zoonoze 21 vijeka. ANUBIH, HAZU, SAZU. Organizacija SAZU, Ljubljana 11.11.2020. (ODGOĐEN)

Infrastruktura Epidemiološkog lokacijsko-obavještajnog sistema (ELIS) za prikupljanje, centralizaciju i analizu epidemioloških podataka je uspostavljena, sistem je operativan i podaci se prikupljaju iz različitih izvora za različite administrativne nivoe organizacije javnog zdravstva u Bosni i Hercegovini. Ovi podaci se biostatistički obrađuju i analiziraju, a rezultati analize se izvještavaju primjenjujući razvijene tehnike modeliranja i geovizuelizacije u ELIS-u.

ELIS metode

Trenutni reprodukcijski broj Rt za Bosnu i Hercegovinu (od prijave prvog slučaja COVID-19, 5.3. do 14. 5. 2020) sa pregledom restriktivnih i relaksiranih mjera u Federaciji BiH i Republici Srpskoj

Zahvaljujući velikom broju mogućnosti organizacije i načina interaktivne prezentacije podataka putem ELIS geoportala, obezbijeđen je detaljan pregled ključnih indikatora vezanih za dinamiku prostorno-vremenskog širenja infekcije. Pored biostatističke analize i geovizuelizacije epidemioloških podataka primijenjene su odgovarajuće tehnike za praćenje i predikciju širenja infekcije, te evaluaciju efikasnosti poduzetih kontronih mjera za zaustavljanje epidemije.

ELIS metode 1

SIR (Susceptible – Infectious - Resistant) model dinamike obolijevanja za Bosnu i Hercegovinu (period od 5. 3 do 17. 6. 2020.)

U skladu s dostupnošću skupova epidemioloških podataka i kliničkih informacija, selektovano je nekoliko metoda i tehnika za identifikaciju, analizu i predikciju trenda širenja infekcije, uključujući kompartmentalne epidemiološke modele s diferencijalnim jednačinama, dijagrame epi-krivih i trenutnog reprodukcijskog broja Rt, deskriptivnu statistiku i interaktivne koroplet karte za razne nivoe administrativnih jedinica. Ove metode se koriste individualno za prikaz jednog ili više epidemioloških parametara ili kombinovano, zavisno od konteksta izvještavanja epidemiološke situacije.

ELID metode 2

Interaktivna karta Bosne i Hercegovine - prosjek dnevno potvrđenih slučajeva na 100.000 stanovnika (9.–18. aprila 2020.)

Epidemiološki nadzor predstavlja kontinuirano sistematično prikupljanje, analizu i interpretaciju zdravstvenih podataka, imajući na umu njihovu vremensku zastupljenost i prostornu rasprostranjenost. Prikupljeni podaci su od esencijalnog značaja za planiranje, implementaciju i evaluaciju prakse javnog zdravstva. Konačna karika u lancu nadzora jeste primjena ovih podataka u cilju prevencije i kontrole bolesti. Sistem nadzora podrazumijeva postojanje funkcionalnih kapaciteta za prikupljanje podataka, njihovu analizu i dostavljanje programima javnog zdravstva.

Provođenje protiv epidemijskih mjera je u ovom momentu obaveza državnih, entitetskih, kantonalnih institucija, lokalnih zajednica i svakog pojedinca. Nadležne institucije na raznim nivoima vlasti donijele su niz naredbi i preporuka vezanih za mjere fizičke distance, higijene, masovnog okupljanja i korištenja raznih javnih i privatnih servisa. Da bi se efikasnije pratilo njihovo djelovanje i kontrolisala situacija koja se rapidno mijenja, nužno je dalje unapređenje sistema epidemiološkog nadzora.

Odbor za mikrobiologiju i srodne discipline (Odjeljenje medicinskih nauka ANUBiH) je početkom aprila 2020. pokrenuo dvogodišnji naučnoistraživački projekat praćenja širenja COVID-19 infekcije u Bosni i Hercegovini s ciljem podrške javno-zdravstvenim institucijama uključenim u sistem epidemiološkog nadzora.

Na ovaj način se Akademija nauka Bosne i Hercegovine svrstala među prve naučnoistraživačke institucije u zemlji koje su promptno reagovale na pojavu pandemije pokretanjem niza volonterskih projekata kako bi se bosansko-hercegovačko društvo efikasnije borilo sa širenjem infekcije i lakše adaptiralo na sve konsekvence njenog uticaja.

Već u samom startu značajnu podršku projektu dao je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, g. Šefik Džaferović, kao i brojne institucije iz javnog zdravstva uključene u borbu s epidemijom.

Projekat je započet s uspostavom ekspertnog sistema za praćenje i sprečavanje širenja COVID-19 - Epidemiološkog lokacijsko-obavještajnog sistema (ELIS), koji je namijenjen  naučnicima, ekspertima i profesionalcima iz oblasti zdravstva i drugih relevantnih područja za praćenje i istraživanje epidemijskih pojava.

Za realizaciju istraživanja uspostavljeni su: informatička komunikaciono tehnološka (ICT) infrastruktura, aplikativna platforma, te skupovi podataka i modeli relevantni za praćenje širenja bolesti i biostatističku analizu.

Kao dio sistema za epidemiološko obavještavanje, razvijen je geoportal za geovizuelizaciju, komunikaciju, unos i pretraživanje podataka (ELIS geoportal).

ELIS status projekta

Vremenska animacija kumulativnog broja potvrđenih COVID-19 slučajeva po općinama u Bosni i Hercegovini

Voditeljica projekta:

Akademkinja Mirsada Hukić

Odjeljenje medicinskih nauka

Tel: +387 33 560-718

e-mail: Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli. ; Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.


Pored članova Odbora za mikrobiologiju i srodne discipline timu se priključio veliki broj bosanskohercegovačkih istraživača i eksperata iz oblasti epidemiologije, biostatistike, virusologije, medicine (kliničkih metoda), informatike, geoinformatike, veterinarstva, mikrobiologije, genetike i bioinženjerstva, te mladih istraživača i studenata dodiplomskih, postdiplomskih i doktorskih studija medicinskih i drugih nauka.


Uvod

Krajem 2019. godine svijet je postao svjestan postojanja novog virusa iz porodice Coronaviridae i specifične bolesti – COVID-19 koju on uzrokuje. Za manje od tri mjeseca ovaj virus i posljedice njegovog djelovanja postali su globalni problem. Svjetska zdravstvena organizacija je 11. 3.2020. godine proglasila pandemiju COVID-19. Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine (ANUBiH) bila je jedna od prvih institucija sistema nauke koja je reagovala na izbijanje pandemije kroz pokretanje istraživačkih projekata za njeno sprečavanje i ubalažavanje posljedica na bosansko-hercegovačko društvo. Na inicijativu Odbora za mikrobiologiju i srodne discipline tim naučnika je na volonterskoj osnovi pokrenuo projekat uspostave Epidemiološkog lokacijsko-obavještajnog sistema (ELIS) i geoportala na kome se permanentno prati stanje širenja COVID-19 u Bosni i Hercegovini.


Brz brzi 4G 300x150   mobilna aplikacija 300x150

Naziv projekta:  Epidemiološki lokacijsko-obavještajni sistem (ELIS) − ekspertni sistem za praćenje i sprečavanje širenja epidemije COVID-19


Trajanje projekta:  april 2020 – april 2022


Predmet istraživanja je prostorno i vremensko praćenje, analiza i predviđanje širenja COVID-19 na prostoru Bosne i Hercegovine kroz:

  • prikupljanje epidemioloških i drugih podataka važnih za praćenje pojave epidemije i njenog širenja,

  • biostatističku analizu brzine širenja i prostorno-vremenske distribucije zaraze,

  • analizu sistema epidemiološkog nadzora, te predlaganje mjera za njegovo poboljšanje,

  • informisanje nadležnih institucija o epidemiološkoj situaciji i djelovanju kontrolnih mjera,

  • evaluaciju epidemioloških podataka kroz aktivni serološki nadzor i

  • centralizaciju i razmjenu biostatističkih i drugih podataka za istraživačke projekte.


Cilj projekta je da obezbijedi informacije relevantne za epidemiološki nadzor u Bosni i Hercegovini, kao i naučno-istraživačku bazu podataka za druge komplementarne i interdisciplinarne projekte.

AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI
BOSNE I HERCEGOVINE
  • Bistrik 7, 71000 Sarajevo, BiH
  • Tel: +387 33 560 700
  • Fax: +387 33 560 703
  • Email: akademija@anubih.ba
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…