Ko je na web-stranici: 311 gostiju i nema prijavljenih članova

Održana promocija reprinta monografije “Arhitektura Bosne i put u savremeno”

image00027

Promocija reprinta monografije “Arhitektura Bosne i put u savremeno” autora arhitekata Dušana Grabrijana i Juraja Neidhardta, čije je prvo izdanje objavljeno 1957. godine održana je u prostorijama Akademije nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Na promociji su govorili: prof. dr. Radivoje Mandić, dopisni član ANUBiH-a, arhitekta Amir Vuk Zec, dopisni član ANUBiH-a, doc. dr. Mejrema Zatrić,  arhitektica i dr. sc. Tatjana Neidhardt, arhitektica.

Kako je istaknuto, Izdavačko štamparsko preduzeće Dobra knjiga je uspjela veoma zahtjevan zadatak reprinta dovesti do visokog kvaliteta, a načelnik i Općina Konjic su prepoznali vrijednost knjige i pružili početnu finansijsku pomoć.

Veliku zahvalnost dugujemo Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine i svim saradnicima koji su dali svoj doprinos ovom projektu, naročito saradnicama Odjeljenja umjetnosti, koje su na kraju procesa, sa mnom danima prelistavale originalni, prvi, print knjige da nam nešto ne promakne. Osim toga obradovale su nas izložbom koja sadrži detalje iz arhive Juraja Neidhardta, koja je deponovana ovdje, a koju sam poklonila Akademiji da neko nekada može da istražuje djelo Neidhardta – u svom obraćanju nije krila zahvalnost i ponos dr. sc. Tatjana Neidhardt.

Juraj Neidhardt bio je uvaženi član ANUBiH-a i jedan od najcjenjenijih jugoslovenskih arhitekata modernista. Sa slovenačkim arhitektom Dušanom Grabrijanom on je istraživao tradicionalnu arhitekturu historijske jezgre Sarajeva i težio da objedini njene vanvremenske vrijednosti sa svjetskim duhom modernog doba.

Nakon 55 godina od izdanja originala, možda se tekst može činiti arhaičnim. Engleski prijevod bi danas vjerovatno sasvim drugačije izgledao, ali iz poštovanja prema dvojici autora i vremenu u kojem je knjiga stvarana, reprint je vjeran originalu – ponosno je istakla dr. sc. Neidhardt.

Prvi put objavljena 1957. godine, knjiga je predstavila originalni pristup arhitekturi.

 Meni kao Bosanki je veoma značajno da je 1957. knjiga predstavljala, djelomično zahvaljujući i dvojezičnosti, prvi prodor bosanske tradicionalne arhitekture s elementima puta u savremeno, u svijet. Po velikom interesovanju za reprint ona to izgleda čini i danas – kazala je dr. sc. Neidhardt spominjući intervju u kojem je njen otac kada su ga upitali šta mu je bio uzor u životu nabrojao četiri.

Prvi uzor mi je bio priroda, drugi kulturno naslijeđe, treći brodovi, a četvrti Le Corbusier – prisjetila se dr. sc. Neidhardt.

Prema riječima doc. dr. Mejreme Zatrić knjiga fascinira na mnogo različitih nivoa. Predstavlja ogromno graditeljsko blago Bosne i Hercegovine.

Jedna od najvećih značajki koje razlikuju ovu od ostalih običnih jugoslovenskih knjiga o narodnom graditeljstvu, jeste ideja da je bosanska arhitektura, konkretno bosanska kuća već sama po sebi moderna. To je ideja autora Dušana Grabrijana koja je već jasno prezentovana između dva svjetska rata  – podcrtala je doc. dr. Zatrić.  

Ova knjiga je bila predmet njene lične i profesionalne fascinacije.

Osnovni kvaliteti knjige se ogledaju u četiri tačke. Prvo, njena originalna ideja, izuzetno hrabar i revolucionaran odnos prema modernosti. Zatim potreba i želja autora da budu naučnici. Da svoju tezu o značaju ugrađivanja moderne arhitekture u region naučno zasnuju. Potom dizajn, koji predstavlja još jedan monumentalan podvig Juraja Neidhardta. Oblikovanje knjige je trajalo osam godina. On je radio na svakom pojedinom detalju. I konačno mjesto arhitekture Bosne u svjetskoj arhitektonskoj kulturi u trenutku kada je knjiga izašla iz štampe – objasnila je razloge značaja i posebnosti knjige doc. dr. Zatrić.

Još 2010. godine ANUBiH je pokrenula inicijativu za reprint izdanja monografije, ali od tada se suočila sa mnogim problemima među kojima su bila i autorska prava. Zato je reprint tek nakon 66 godina ugledao svijetlo dana.

Smatram da je ova knjiga potrebna ne samo arhitektima, nego i građanima Sarajeva da shvate kako se nekad živjelo, kako se gradilo, šta je školjka Sarajeva, šta je mahala, čaršija, grad, veza grada sa okolinom – sa žarom je govorio prof. dr. Radivoje Mandić, dopisni član ANUBiH-a.

Reprint monografije “Arhitektura Bosne i put u savremeno” napravljen je u 400 primjeraka.

Ovo je vrlo vrijedna knjiga. Služila je za predavanja na arhitektonskom fakultetu – prisjetio se studentskih dana prof. dr. Mandić koji je učio u jednoj od posljednjih generacija kod prof. Neidhardta.

O značaju knjige govorio je i arhitekta Amir Vuk Zec, dopisni član ANUBiH-a koji smatra da su autori u svom djelu prikazali bogato kulturno graditeljsko naslijeđe koje dokazuje da je Bosna uvijek bila urbana. Našli su svjetske, vanvremenske vrijednosti arhitekture.

Ovo je za nas arhitekte sveta knjiga. Malo je kultura u regiji koje imaju ovako impozantnu knjigu o svom graditeljstvu, usmjerenu ka budućnosti. Ova knjiga je toliko značajna za BiH. Nas definiše Makova poezija, Indexi, Energoinvest, ali i arhitektura, pogotovo sve ovo što su Grabrijan i Neidhardt govorili u knjizi koja nas uči da budemo svjesni sebe – zaključio je arhitekta Amir Vuk Zec.

AKADEMIJA NAUKA I UMJETNOSTI
BOSNE I HERCEGOVINE
  • Bistrik 7, 71000 Sarajevo, BiH
  • Tel: +387 33 560 700
  • Fax: +387 33 560 703
  • Email: akademija@anubih.ba

Location

anu mapa

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…